Швидке переміщення по статті:


     Шаблони друкованих форм

     У шаблонах друкованих форм налаштовується, який вигляд мають мати і що повинні містити документи під час друку. Друкована форма документа створюється при виборі пункту Дія → Друк. В одного документа може бути кілька видів друкованих форм. Наприклад, із прибуткової накладної можна роздрукувати форми ТОРГ-12, М-4 тощо. 

     Шаблони друкованих форм бувають стандартні та користувацькі. 

     Стандартні шаблони використовуються за замовчуванням під час друку документів. Вони сформовані заздалегідь, новий шаблон додати не можна. Можна тільки змінити наявний. 

     Користувацький шаблон використовується, коли потрібно створити власний шаблон, якого немає серед стандартних. Такі шаблони можна створювати з "нуля" і видаляти, на відміну від стандартних. Щоб роздрукувати документ або звіт на основі призначеного для користувача шаблону, у меню Дії → Шаблони потрібно вибрати назву шаблону. 


     Примітка: cтандартні та користувацькі шаблони використовують різні моделі даних. Тому не використовуйте стандартний шаблон як основу для користувацького шаблону, і навпаки.

 

     Щоб відредагувати шаблон, його потрібно вивантажити в mrt-файл і зберегти на диску. А потім відкрити в дизайнері звітів Stimulsoft

     Як працювати в дизайнері звітів, докладно описано в розділі Приклад користувацького шаблону


     Як змінити стандартний шаблон

     За необхідності стандартний шаблон можна відредагувати: прибрати зайві поля, додати потрібні, або змінити сам вигляд друкованого документа. 

     Щоб відредагувати стандартний шаблон: 

  1. У головному меню виберіть пункт Адміністрування → Шаблони друкованих форм. Виділіть у списку шаблон, який потрібно відредагувати, і натисніть кнопку Зберегти на диск. Шаблон вивантажиться у файл формату .mrt
  2. Перейдіть у вкладку Користувацькі шаблони і натисніть кнопку Створити. Виберіть будь-яку модель даних і натисніть ОК. Ця модель все однаково не буде використовуватися, нам потрібно тільки відредагувати шаблон у редакторі Stimulsoft
  3. Виберіть у списку щойно виділений шаблон і натисніть кнопку Завантажити з диска. Виберіть шаблон, який зберігали в п.2, і натисніть Відкрити
  4. Відкрийте завантажений шаблон у дизайнері, відредагуйте його там і збережіть зміни. 
  5. Виділіть змінений шаблон і натисніть кнопку Зберегти на диск
  6. Перейдіть у вкладку Стандартні, виділіть шаблон, який потрібно замінити новим, і натисніть кнопку Завантажити з диска. У стовпчику Стандартний зніметься галочка, і зафіксується, хто і коли створив і змінив шаблон. 

     Якщо під час редагування стандартного шаблону допущено помилку, і документ друкується неправильно, або змінений шаблон більше не потрібен, то можна відновити стандартний шаблон. Для цього виділіть змінений шаблон у списку та виберіть пункт контекстного меню Відновити стандартний


     Як створити користувацький шаблон

     Після створення шаблону нова друкована форма автоматично з'являється в тому документі (або звіті), на основі якого був зроблений шаблон. 

     Щоб створити власний шаблон: 

  1. Виберіть розділ меню Адміністрування Шаблони друкованих форм і перейдіть у вкладку Користувацькі.
  2. Натисніть Створити
  3. Введіть Ім'я шаблону, виберіть Тип моделі та збережіть зміни. Тип моделі - це набір властивостей і даних, які будуть використовуватися в шаблоні. Наприклад, для призначеного для користувача шаблону прибуткового ордера М4 потрібно вибрати тип моделі "Прибуткова накладна", оскільки ордер містить реквізити і дані з прибуткової накладної. Можна вказати кілька типів моделей - для деяких звітів можуть знадобитися дані видаткової та прибуткової накладних. 
  4. Щоб відкрити і відредагувати створений шаблон, виділіть його в списку і двічі клацніть по ньому мишею або виберіть пункт Відкрити в дизайнері. Шаблон відкриється в дизайнері звітів Stimulsoft. Редагування шаблонів вимагає певних навичок. У разі появи запитань або труднощів звертайтеся до фахівців компанії Syrve. 


     Приклад користувацького шаблону

     Розглянемо створення користувацького шаблону "з нуля" на прикладі прибуткової накладної. Шаблони для інших документів створюються аналогічно. 

     Попередньо зробіть ескіз документа, який потрібно друкувати на основі шаблону, або роздрукуйте схожий документ. Це спростить процес створення нового шаблону. 


     Знайомство з дизайнером звітів

     Створіть і відкрийте шаблон Прибуткова накладна (для складу), з'явиться вікно дизайнера Stimulsoft із порожньою сторінкою. 

     Ліворуч від сторінки розташоване Швидке меню, в якому потрібно вибирати елементи шаблону і перетягувати їх на сторінку. Праворуч розташований Словник, звідки обирають властивості та дані, які мають відображатися на друкованій формі. Кнопка Перевірка звітів внизу служить для пошуку помилок у створюваному шаблоні. 


     Обов'язкові області

     Ці елементи мають бути розміщені на сторінці шаблону насамперед. 

     Кожна обов'язкова область надає спеціальні властивості даним і реквізитам, які на ній розташовані. Наприклад, секція Заголовок звіту виводить "шапку" документа на першій сторінці. 

     Як правило, обов'язкові області однакові для більшості шаблонів. 

  1. Виконайте команду швидкого меню Секції → Заголовок звіту і клацніть мишею на сторінці. На сторінці з'явиться зелена область ReportTitleBand
  2. Виконайте команду швидкого меню Секції → Підсумки звіту та клацніть мишею на сторінці. На сторінці з'явиться зелена область ReportSummaryBand
  3. У Словнику зліва перейдіть у вкладку Словник і відкрийте список  Бізнес-об'єкти. 
    1. Виділіть мишею пункт Item [Прибуткова накладна (дані)] і перетягніть його на сторінку: відкриється діалог Дані
    2. У діалозі Дані встановіть галочки Заголовок даних і Підсумок даних, натисніть ОК

     На сторінці з'являться сині області Header, Data і Footer


     Текстові комірки

     Щоб текст, дані або реквізити відображалися в надрукованому документі, вони мають бути поміщені в текстові комірки. 

     Вміст комірки може бути постійним для кожного примірника документа (наприклад, назва документа або заголовок таблиці). Такий текст вноситься і зберігається на етапі створення шаблону. 

     Якщо ж вміст комірки має бути унікальним для кожного документа або комірки (наприклад, номер документа або артикул і назва товару), то для його виведення використовуються спеціальні групи макропідстановок, які називаються Property [властивості] і Item [дані]. 

     Розглянемо процес створення і заповнення комірки на прикладі заголовка накладної: 

  1. Виконайте команду швидкого меню Компоненти → Текст і клацніть мишею по зеленій області ReportTitleBand. На сторінці з'явиться білий прямокутник, розміри якого можна змінювати за допомогою миші. 
  2. Перетягніть текстову комірку на те місце шаблону, де має бути заголовок, і надайте комірці потрібного розміру, як це показано на малюнку вище. 
  3. Задайте властивості комірки. Для цього виділіть клітинку, потім у Словнику праворуч перейдіть у вкладку Властивості та задайте розмір шрифту, вирівнювання, можливість перенесення тексту та межі клітинки (якщо потрібно). 
  4. Заповніть клітинку:
    • Двічі клацніть мишею по комірці. У вікні Редактор тексту, що з'явилося, введіть постійний текст "Накладна № ... від     р.". 
    • Щоб вивести дату і номер накладної, у правій частині вікна клацніть по заголовку Бізнес-об'єкти, а потім Property [Прибуткова накладна (властивості)] і перетягніть у поле введення властивості Number [Номер] і Date [Дата].
      Щоб дата виводилася в символьному вигляді (наприклад, 1 жовтня 2023), використовуйте вираз {DateToStrRu(Property.Date)}. 
  5. Аналогічним чином створіть інші текстові комірки та розмістіть їх на шаблоні, як це показано на малюнку нижче. 

     Текстові комірки зручно створювати копіюванням. Для цього виділіть клітинку  мишею, натисніть клавішу Ctrl і мишею перетягніть клітинку на нове місце. 

     Заповніть створені комірки (процес заповнення комірок описано далі, окремо для кожної області). 


     Заголовок звіту

     Ця секція містить обов'язкові реквізити документа, які виводяться на першій сторінці друкованої форми: заголовок, дата і номер, назва організації тощо. 

     Заповніть комірки в секції Заголовок звіту, як це описано в пункті Текстові комірки

     Усі потрібні властивості вибираються з меню словника Бізнес-об'єкти- Property [Прибуткова накладна (властивості)]. Відповідність властивостей і тексту показано в таблиці. 

Постійний текст
Властивість 
Постачальник: {Property.Supplier.Name} 
Покупець: {Property.DefaultStore.Department.JurPerson.Name} 
Співробітник: {Property.Employee.Name} 
Склад: {Property.DefaultStore.Name} 
Підрозділ: {Property.DefaultStore.Department.Name} 


     Заголовок даних

     Заголовок даних містить "шапку" таблиці з даними. Заголовки стовпців виводяться на кожній сторінці друкованої форми. Для текстових клітинок використовується межа з усіх боків і перенесення тексту. Текст виводиться жирним шрифтом. 

     Заповніть текстові комірки аналогічно до попереднього пункту. 

     Потрібні властивості вибираються з меню словника Бізнес-об'єкти- Property [Прибуткова накладна (властивості)]. Відповідність властивостей і тексту показано в таблиці. Властивість {Property.Currency.Short} виводить на друк позначення валюти (грн.). 

Постійний текст Властивість 
№ 
Товар 
Місць
Кількість 
Ціна з ПДВ, {Property.Currency.Short} 
Ставка ПДВ (%) 
Сума ПДВ, {Property.Currency.Short} 
Сума з ПДВ, {Property.Currency.Short} 


     Дані

     Секція Дані містить таблицю з даними. Під час друку в ній будуть розміщені позиції накладної та їхні параметри - кількість, ціна тощо. Для текстових клітинок використовуються властивості: межа з усіх боків і перенесення тексту.

     Заповніть текстові комірки секції аналогічно до попередніх пунктів.

     Щоб виводилася дробова частина чисел, клацніть по комірці правою клавішею миші, виберіть Формат, потім Числовий і зніміть галочку Регіональні налаштування.

     Усі дані обираються з меню словника Бізнес-об'єкти- Item [Прибуткова накладна (дані)], окрім {Line}, яка обирається із Системних змінних. Використані дані перераховані в таблиці.

Дані Що друкується в документі 
{Line} Порядковий номер товару 
{Item.Product.Num} Артикул товару 
{Item.Product.Name} Назва товару 
{Item.Amount} Кількість одиниць товару 
{Item.MainUnit.Name} Одиниця виміру 
{Item.SumContainer} Ціна за одиницю товару 
{Item.NdsPercent} ПДВ 
{Item.NdsSum} Сума ПДВ 
{Item.SumTotal} Ціна за товар 


     Підсумок даних

     Секція містить підсумкові суми. Підсумок виводиться після таблиці з даними. 

     Усі дані вибираються з меню Бізнес-об'єкти- Item [Прибуткова накладна (дані)]. Використані дані перераховані в таблиці. Для підсумовування цін використовується функція {Sum()} з Функції - Totals - Sum - Sum(object) : decimal

Дані Що друкується в документі 
{Sum(Item.NdsSum)} Сума ПДВ 
{Sum(Item.SumTotal)} Сума цін на всі товари з накладної 


     Підсумок звіту

     Підсумок звіту містить обов'язкові реквізити, які виводяться після даних. 

     У цьому випадку це - число позицій накладної, підсумкова сума цифрами і прописом, а також комірки для підпису відповідальних осіб. 

     Дані та властивості обираються з меню словника Бізнес-об'єкти - Item [Прибуткова накладна (дані)] і Property [Прибуткова накладна (властивості)]. Використані дані та властивості перелічено в таблиці. 

Дані та властивості Що друкується в документі 
{Count()}, Число позицій накладної 
{Sum(Item.SumTotal)} Сума цін на всі товари з накладної 
{Property.Currency.Short} Найменування валюти 
{ToCurrencyWordsRu(Sum(Item.SumTotal))} Сума цін у символьному вигляді 

     На цьому створення шаблону завершено. 


     Примітка: окрім перелічених властивостей, можна використовувати функціїї аналогічно до того як це робиться в Excel.



     Перевірка шаблону

     При побудові шаблону, періодично виконуйте перевірку цього шаблону за допомогою кнопки Перевірка звітів, розташованої в нижній частині дизайнера. 

     Це значно збереже час і дозволить зробити шаблон без помилок.

     Якщо знайдено помилки, їх необхідно виправити, інакше документи на основі цього шаблону не роздрукуються. 

     Якщо буде видано «попередження», а не «помилка», то на відміну від помилок, попередження   не впливають на працездатність звіту, і їх можна ігнорувати. 


     Пробний друк прибуткової накладної

     Відкрийте будь-яку прибуткову накладну та виконайте команду Дії → Шаблони → Прибуткова накладна (для складу)

     У вікні попереднього перегляду відкриється друкована форма накладної на основі нового шаблону. 

     Переконайтеся, що всі реквізити, дані та написи є в надрукованій формі, і виглядають так, як повинні. За необхідності внесіть правки в шаблон.