Прості та групові

До елемента номенклатури можна додати: 

  • Прості модифікатори – елементи номенклатури, які модифікують інший елемент номенклатури перед продажем (наприклад, "З собою", "Без цукру» і т. д.).
  • Групові модифікатори – якщо модифікатори входять до однієї номенклатурну групу, перед продажем елемента необхідно буде вибрати один із них. Вибір модифікатора для страви може бути обов'язковим, тобто замовлення не буде прийнято, доки не буде обрано модифікатор (наприклад, ступінь прожарювання стейку: слабкий, сильний або середній).

      Для модифікатора вказується ціла низка параметрів, що впливають на його кількість, яку можна додати до страви, а також на вартість: 

  • Максимальна та мінімальна кількість. За замовчуванням для кожного з модифікаторів визначено, що їх мінімальна кількість – 0 (тобто він є необов'язковим), максимальне – 1. Щоб змінити ці межі введіть потрібне значення в колонки Мін та Макс.
  • Значення «За замовчуванням». Ви можете вказати модифікатори, які завжди додаватимуться на замовлення разом із стравою. Для цього навпроти потрібної позиції в колонці За замовчуванням введіть кількість таких модифікаторів. У простих модифікаторів ця величина має бути більше або дорівнює значенню в полі Мін, і менше або дорівнює значенню в поле Макс. Для групових модифікаторів кількість за замовчуванням задається для кожного елемента групи окремо, а мінімальне кількість – для всієї групи. Тому значення за замовчуванням для окремої позиції може бути менше мінімуму і навіть нульовим.
  • Значення «Обов'язковий». Поле Обов'язковий взаємопов'язане із полем Мін. Якщо поле Мін задати значення більше нуля, він стає обов'язковим, у полі Обов'язковий напроти нього з'явиться галочка. І навпаки: якщо встановити галочку Обов'язковий, то поле Мін прийме значення за замовчуванням – 1, але ви можете змінити його. Обов'язковий модифікатор додається до замовлення разом із стравою автоматично в кількості, вказаній у колонці За замовчуванням.
  • Значення Приховувати, якщо за замовчуванням. При увімкненні даного  параметру, модифікатор, якщо він був доданий до замовлення у кількості, зазначеній за замовчуванням, не друкуватиметься на сервісному чеку і не відображатиметься на Кухонному екрані. Іншими словами, кухар завжди буде готувати страву з цим модифікатором у кількості за замовчуванням, якщо в замовленні не вказано інше. Якщо ж у замовленні зазначено, що до страви не потрібно додавати цей модифікатор, тоді він буде надрукований у сервісному чеку та на Кухонному екрані та його кількість дорівнюватиме 0, щоб кухар знав, що страва потрібна готувати без цього модифікатора. Наприклад, страва «Бургер», в ній Огірок додається як модифікатор при цьому зазначено приховувати. Кухар готує за звичайною техкартою. Але коли в замовленні буде вказано «без огірка», то на сервісному чеку чи Кухонному екрані буде вказано Огірок – 0, тобто додавати його в страву не потрібно. Окрім цього, Огірок не буде списано із складу. Дану можливість роботи з модифікатором ще називають «Мінусовий модифікатор». Бо зазвичай модифікаторами додають інгредієнти до страви. А в данному випадку він дозволяє не тільки вилучити інгредієнт з приготування страви, а ще й вести коректно облік складу.
  • У блоці Додатково у Загальних налаштуваннях торгового підприємства можна увімкнути Відображати відносну кількість модифікаторів. Цей режим відображення може бути корисним для співробітників, які добре знають технологічну карту та пам'ятають кількість порцій модифікаторів по ній - тоді їм достатньо буде знати лише та кількість модифікаторів, яку гість попросив додати або прибрати - відносну кількість. Якщо налаштування увімкнено, модифікатори супроводжуються знаком «плюс» (+) або «мінус» (-) крім платних модифікаторів, кількість яких завжди відображається зі знаком множення (x).
  • Обмеження на мінімум у дочірніх модифікаторів. За замовчуванням для групового модифікатора мінімальні та максимальні значення, а також ознака "Безкоштовні", повинні вказуватися для всієї групи. Щоб була можливість встановлювати такі обмеження окремо для кожного модифікатора всередині групи, встановіть галочку Обмеження на мінімум у дочірніх модифікаторів. При цьому максимальні значення та кількість безкоштовних модифікаторів у кожному рядку будуть встановлені такі самі, які були у групи, але ви можете їх редагувати.
  • Безкоштовний. У колонці Безкоштовні ви можете вказати кількість модифікаторів, які не збільшуватимуть вартість страви при додаванні його на замовлення. Ця величина повинна бути меншою або дорівнювати значенням, вказаним у полі Макс. У групового модифікатора значення вказується для всієї групи, тобто сумарна кількість модифікаторів групи при формуванні замовлення не має перевищувати це значення.  Якщо на замовлення додається кілька модифікаторів із групи, то безкоштовним буде найдорожчий із них.

     Щоб додати модифікатор до страви, виконайте наступне: 

  1. На вкладці Основні властивості картки натисніть кнопку Додати у блоці Модифікатори. Відкриється вікно, в якому ви можете вибрати модифікатори зі списку створених раніше. За замовчуванням пропонується вибрати прості модифікатори. Якщо в полі Додати груповий модифікатор поставити галочку, то для вибору зі списку будуть доступні тільки номенклатурні групи, які містять модифікатори, тобто ви зможете встановити одразу цілу групу або кілька груп модифікаторів.
  2. Виберіть один (або декілька) модифікаторів або груп та натисніть кнопку Додати. Щоб швидше знайти потрібний модифікатор, ви можете скористатися рядком пошуку.

         Увага! Додати модифікатор до модифікатора неможливо – кнопка Додати недоступна. 

  3. Якщо необхідний вам модифікатор або їхня група ще не були створені, то ви можете зробити це безпосередньо з цього вікна за допомогою кнопок Створити страву та Створити групу.
  4. Налаштуйте параметри для модифікаторів у таблиці.
  5. Збережіть зміни.

 

     Списання модифікаторів 

     Для модифікатора використовується налаштування Готувати разом із основною стравою, ця галочка за замовчуванням встановлена. Під час створення модифікатора можливі наступні варіанти налаштування: 

  • Якщо модифікатор буде продаватися тільки разом з основною стравою та його списання буде проводитися з того ж складу, що й інші інгредієнти цієї страви, то галочка Готувати разом з основною стравою має бути встановлена, тип місця приготування задавати не потрібно.

      Страва з таким модифікатором буде надрукована на одному чеку. 

  • Якщо модифікатор повинен готуватися та списуватись не за місцем приготування основної страви, а зі складу іншого відділення, то видаліть галочку Готувати разом з основною стравою та задайте для неї відповідний тип місця приготування. У цьому випадку чеки на блюдо та на модифікатор будуть надруковані окремо на принтерах своїх страв відділень. При цьому в чеку основної страви не буде вказано модифікатор, а в чеку модифікатора не буде вказано, до якої страви він відноситься.
  • Якщо цей продукт призначений для продажу як разом з будь-яким стравою як модифікатора, так і як окрема страва, то при встановленій галочці Готувати разом із основною стравою задайте Тип місця приготування продукту, що відповідає відділенню, зі складу якого він має списуватися. Позначте галочкою відділення, у яких продукт буде продаватися самостійно. При використанні продукту в якості модифікатора тип місця приготування буде як у основного блюда.